Własna strona internetowa www

Zastanawiasz się, czy warto założyć własną stronę www? A może nie wiesz, od czego zacząć? Uwierz, że to nic trudnego! W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku do sukcesu.

 

Poziom trudności:

Artykuł opracowaliśmy dla osób, które chcą dopiero stworzyć swoja stronę internetową i zaistnieć w sieci Internet.

Kiedyś bardzo dobrą formą reklamowania swoich usług była wizytówka, ulotka, lub reklama w gazecie. Duże firmy reklamowały także swoje usługi w telewizji. Obecnie, mamy nową formę wizytówki – czyli stronę internetową a reklamę w telewizji coraz częściej wypiera reklama w wyszukiwarce Google czy w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Google+ lub Twitter. W dzisiejszych czasach, klienci zamiast, szukać firmy wykonującej konkretną usługę lub sprzedającą konkretny produkt w gazecie, wpisują zapytanie do wyszukiwarki Google, otrzymując natychmiastową odpowiedź z listą firm. Niestety często jest też tak, że ludzie, którzy nie korzystają z Internetu na co dzień, nie doceniają możliwości marketingowych Internetu. Chcą zwiększyć sprzedaż usług czy produktów swojej firmy, ale nie wiedzą jak to zrobić. Odpowiedź jest prosta – zacznij od stworzenia skutecznej i interesującej strony www!.

 

Czym jest strona www?

Strona internetowa to nic innego jak wizytówka naszej firmy w sieci. Oczywiście, nie musimy oferować żadnych usług. Możesz założyć swoją stronę, żeby pochwalić się przed innym, jak dobrze malujesz martwą naturę. Cel strony internetowej jest jeden – przekazanie konkretnej treści odbiorcy w nieco inny sposób niż ulotka czy wizytówka, ponieważ stronę internetową umieszczamy w sieci, gdzie dostęp do niej mają wszyscy użytkownicy Internetu.

 

Strona www technicznym okiem

Strona www to dokument HTML udostępniony w Internecie, czyli globalnej sieci, dzięki serwerowi www. Strona www jest wyświetlana użytkownikowi za pomocą przeglądarki internetowej np. Mozilla Firefox czy Google Chrome. Najprostszą stronę, możemy napisać za pomocą samego języka HTML. Często jednak strony powstają przy użyciu dodatkowych technologii,  które ułatwiają programowanie i edycję strony internetowej np. arkusze stylów CSS, JavaScript itd.

Jeżeli interesuje Cię aspekt techniczny powstania stron www zapraszamy już niebawem do artykułu Strona www technicznym okiem

Dlaczego warto założyć stronę www?

Jak się już pewnie domyślasz, strona WWW jest niezbędna w prowadzeniu nowoczesnego i dochodowego biznesu. Jest formą reklamy globalnej, ponieważ pozwala na przedstawienie ciekawych informacji o sobie, swojej firmie i produkcie praktycznie nieograniczonej liczbie internautów. Co więcej, nie musisz ograniczać się wyłącznie do polskich użytkowników Internetu. Wystarczy, że przetłumaczysz swoją witrynę na inne języki, a z łatwością dotrzesz do zainteresowanych osób na całym świecie. Ponadto, możesz w łatwy i szybki sposób skomunikować się ze swoim odbiorcą, poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie www, czy chat online. Jednym słowem, dziś strona internetowa jest nieodzownym elementem każdego biznesu, ale warto posiadać także swoją stronę www, pokazując światu np. swoje pasje!.

 

Co jeżeli nie znam języka programowania?

Wykonanie skutecznej strony www, która przyciągnie uwagę klientów, nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza jeżeli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z technologiami takimi jak HTML, CSS, JavaScript czy promowaniem marki w sieci czyli marketingiem internetowym.

  1. Krok pierwszy- czyli CMS

Na rynku pojawiło się mnóstwo rozwiązań dla osób nieznających technik tworzenia www, które umożliwiają tworzenie strony praktycznie używając tylko myszki komputerowej.

Zapewne słyszałeś o czymś takim jak CMS czyli Content Menagment System – system zarządzania treścią. Systemy takie umożliwiają w łatwy sposób stworzyć stronę www.
Na rynku istnieje wiele takich rozwiązań jednak te przodujące to WordPress, Joomla, Drupal.

  1. Krok drugi- wybranie hostingu www

Hosting to miejsce na pliki Twojej strony. Hosting dostępny jest 24 godziny na dobę w 7 dni w tygodniu i ciągle podłączony jest do Internetu. Można porównać hosting do Twojego komputera który praktycznie nigdy nie jest wyłączony. Aby wybrać odpowiedni serwer dla strony www na pewno nie możesz kierować się tylko ceną. Ważnymi parametrami są m. in. szybkość, pojemność, łatwy panel konfiguracyjny, bezpieczeństwo. Zobacz na ofertę szybkiego Hostingu SSD Adevo.

  1. Krok trzeci- promocja witryny

Musisz wiedzieć, że samo wykonanie strony nie spowoduje, iż użytkownicy będą chętnie wchodzić na Twoją witrynę. Nawet, jeżeli na stronie zamieścisz super ofertę 50% tańszą od wszystkich konkurentów biznesowych, raczej nie spowoduje to lawinowego wzrostu klientów. Najpierw musisz wypromować swoją stronę. Jednym słowem sprawić, by różne wyszukiwarki, takie jak m.in. Google czy Bing, dobrze widziały Twoją stronę internetową.  O tym jak to zrobić, dowiesz się już niebawem z osobnego artykułu promocja strony www w sieci.

 

Czy wiesz że?

Webby Award – to nagroda przyznawana corocznie dla najlepszych stron internetowych, przez Akademię Sztuki Cyfrowej. Nagrody przydzielane są w różnych kategoriach m.in.: nauka, edukacja, wiadomości, itd. W trakcie oceny witryny www brana jest pod uwagę min.:

  1. Zawartość
  2. Konstrukcja strony
  3. Projekt strony pod kątem graficznym
  4. Interaktywność
  5. Funkcjonalność
  6. Ogólne wrażenie

Może kiedyś i Twoja strona dostąpi tego zaszczytu? My trzymamy za to mocno kciuki!.

Moje początki programowania sięgają 2010r. W trakcie wielu projektów zdobywałem doświadczenie, rozwijając nie tylko umiejętności techniczne, ale także kompetencje miękkie. Programuje głównie w PHP i Python.