Poznaj szczegóły rodzaju certyfikatu SSL jakim jest Wildcard. Zobacz czy warto kupić i ile może kosztować?
OD REDAKCJI
To trzeci tekst, z dłuższego cyklu artykułów na temat Certyfikatu SSL.
Artykuł wymaga podstawowych informacji na temat certyfikatu SSL. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z artykułem wstępnym to zapraszamy do lektury Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL szyfruje komunikację pomiędzy przeglądarką internetową a serwisem internetowym np. sklepem on-line. Dzięki temu masz pewność, że przesyłane dane są bezpieczne. Certyfikat SSL jest więc gwarantem zachowania poufności danych. Ponadto gwarancja jest udzielana przez niezależny podmiot, czyli wystawcę. Certyfikat możemy podzielić właściwie na cztery typy w zależności od zakresu ochrony. Wyróżniamy certyfikat zwykły SSL, SSL Wildcard, Multi Wildcard i Multidomain.
Certyfikat SSL Wildcard jest to rodzaj certyfikatu, który pozwala zabezpieczyć dowolną liczbę subdomen pierwszego stopnia w obrębie danej domeny. Jest to rozwiązanie które dedykowane jest przede wszystkim firmą. W ramach strony głównej, można zabezpieczać dodatkowe usługi, produkty, które posiadają własną subdomenę.
Czy wiesz że?
Domena to niepowtarzalny adres internetowy np. strona-firmowa.pl. Nazwy domen wraz z rozszerzeniami, rejestrowane są przez krajowych lub międzynarodowych operatorów.
Subdomena to adres utworzony w ramach domeny głównej. Najczęściej subdomeny tworzy się w celu wydzielenia podstron lub konkretnych działów. Przykładowo blog.moja-firma.pl.
Przykładowo, certyfikat SSL Wildcard pozwala zabezpieczyć stronę główną, powiedzmy niech będzie to adres moja-firma.pl oraz strony oddziałów lokalnych utworzone w subdomenach (np. krakow.moja-firma.pl, warszawa.moja-firma.pl, gdynia.moja-firma.pl).
Główne zalety Certyfikatu SSL Wildcard to:
- Łatwe zarządzanie – jeden certyfikat chroni domenę główną i wszystkie subdomeny.
- Jeden adres IP – do ochrony stron działających w subdomenach.
- Optymalizacja kosztów – jeden certyfikat SSL Wildcard chroni kilka subdomen, mniejszy wydatek niż kilka najtańszych opcji certyfikatu.
Co daje nam taki certyfikat Wildcard?:
- zabezpieczenie przysłanych danych pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem,
- uwierzytelnienie właściciela i nazwy domeny,
- możliwość zastosowania certyfikatu dla wielu podstron w ramach jednej domeny.
Certyfikaty Wildcard różnią się od siebie
- zakresem walidacji,
- długością klucza szyfrowania
Cena certyfikatu zaczyna się mniej więcej od 340zł brutto a w wersji najbogatszej przeznaczonej do dużych sklepów i urzędów nawet koszt może wynieść nawet 1300zł brutto.
Leave a Review