Dlaczego warto aktualizować na bieżąco stronę www?

Zastanawiasz się jak często aktualizować stronę www? A może nie wiesz, na czym polega taka aktualizacja? Ciekawi Cię czy warto zapłacić za taką usługę i zlecić ją profesjonaliście?

Zerknij na nasz artykuł a odpowiemy na Twoje wszystkie pytania! Gotowy? Zaczynamy!

 

Janek jakiś czas temu postanowił złożyć własną stronę internetową i oferować produkty do sprzedaży. Od dłuższego czasu nie dbał o stronę internetową, nie dokonywał aktualizacji i audytów www. Po wpisaniu w przeglądarce adresu własnej strony www zobaczył niepożądane reklamy firm trzecich. Linki na stronie kierowały do firm konkurencyjnych, a formularz kontaktowy z zapytaniami klientów o oferty nie trafiały na adres korespondencyjny Janka.

To dość  powszechny scenariusz i niestety oznacza że strona Janka została zhakowana i wymaga szybkiej reakcji jej administratorów.
Jakie były przyczyny ataku? Nieaktualna i dziurawa strona internetowa www.

Ale zacznijmy od początku.

 

Poziom trudności:

Artykuł opracowaliśmy dla osób, które mają lub chcą mieć stronę internetową i dbać o jej bezpieczeństwo i aktualizację.

Czym jest strona www?

Strona www, to wizytówka naszej firmy czy osoby w sieci Internet.  Pełni rolę prezentacyjną. Ukazujemy na niej to, czym chcemy się pochwalić przed szerszym gronem odbiorców. Na pewno nie raz widziałeś po wejściu na stronę, informację o błędzie 404 czy informację, iż strona została zaatakowana. Z pewnością nie chciałbyś, aby Twoja wizytówka w sieci znalazła się wśród takich witryn, prawda?. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmy zajmujące się tworzeniem specjalistycznych raportów na temat bezpieczeństwa internetowego, największą przyczyną ataków na strony internetowe jest brak aktualizacji skryptów czy platform hostingowych, na których znajdują się witryny. Przestarzałe skrypty na przykład interpretera PHP, systemu operacyjnego serwera www, platformy baz danych stanowią najlepsze miejsce do ataków przez Crackerów.

Strona internetowa w rozumieniu technologicznym to dokument dostępny publicznie pod adresem internetowym. Strony tworzymy dzięki technologiom webowe HTML5, CSS3, JavaScript od strony przeglądarki internetowej i od strony Serwera PHP, Ruby (Rails), Python (Django), C# (ASP.NET), Java. Ostatnio modne są technologie takie jak Node.js gdzie coraz więcej logiki biznesowej przenoszone jest z serwerów www bezpośrednio do przeglądarek użytkownika. Natomiast takie technologie jak ActiveX, Flasha czy aplety Java raczej się już nie stosuje.

 

Czy wiesz że?

Haker jest to osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych! Media nieprawidłowo używają słowa „Haker” do osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych. Etyka hakerska sprzeciwia się cyberprzestępczości. Co istotne, crackingiem zajmują się także osoby bez hakerskich umiejętności, używające gotowych programów do łamania zabezpieczeń. Wśród hakerów takie osoby określa się jako script kiddie.

 

Niestety, duża liczba użytkowników pomija aspekt bezpieczeństwa swoje strony, portalu czy bloga. Pomyśl, co czujesz, kiedy wchodzisz na stronę Twojego ulubionego serwisu informacyjnego a tam zamiast newsów widzisz komunikat o błędzie. Tak samo poczuje się użytkownik Twojej witryny, kiedy będzie niedostępna. Awaria spowodowana atakiem serwisu, skutkuje obniżeniem Twojej wiarygodności, przez co możesz także stracić klientów.
Użytkownik, który wejdzie na Twoją niedziałającą stronę,  zapewne przejdzie do konkurencji a w przyszłości, nie kupi u Ciebie żadnych usług czy produktów. Pamiętaj, że klient może również podzielić się swoją opinią z innymi użytkownikami np. na forach internetowych. Marketing szeptany jest niezwykle ważny w budowania dobrego wizerunku firmy. Raczej nie idź błędną, choć jakże popularną drogą: „nie ważne jak mówią, byleby mówili”. Musisz wiedzieć, że strona internetowa, która nie ma w sobie coś wyjątkowego i unikalnego i nie wyróżnia się w żaden sposób spośród tysiąca podobnych stron, praktycznie nie istnieje. Może właśnie Twoja odróżni się od konkurencji zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa Twojej witrynie i tym samym znajdujących się na niej użytkowników? Warto o tym pomyśleć.

Według statystyk portalu buildwith.com 8 na 10 stron www jest podatna na włamanie z powodu nieaktualnego oprogramowania.

 

Jakie są zagrożenia dla mojej strony www?

  • Infekcja: wykorzystuje luki i błędy strony WWW, umieszczając w niej złośliwe polecenia i skrypty.
  • Błędy w uwierzytelnieniu: podszyci się i przejęcia tożsamości użytkownika.
  • Nieprawidłowości w przekierowaniu: skierowanie użytkownika na podstawione strony wyłudzające informacje lub zawierające złośliwe oprogramowanie.
  • Strona www jako słup: wykorzystanie strony do ataku na inny komputer.
  • Kradzież danych: uzyskanie danych prywatnych, osobowych.
  • Spam: wykorzystanie strony do rozsyłania spamu.

 

Co trzeba aktualizować?

  • CMS
  • wersje języka programowania np. PHP
  • wersje bazy danych np. MySQL
  • wersje komponentów/modułów/pluginów
  • wersje szablonów

 

Co zyskujemy poprzez aktualizację strony www?

  • Przyspiesza wczytywanie strony
  • Zwiększa liczbę odbiorców
  • Zapewnia bezpieczeństwo
  • Lepsze wyniki organiczne SEO w wyszukiwarce Google

 

Czy warto korzystać z usług aktualizacji www?

Usługa aktualizacji strony w sieci skierowana jest do firm czy osób mających już serwis www. Włamania na stronę i kompromitacja firmy wydaje się że są wystarczającymi powodami do sukcesywnej aktualizacji oprogramowania strony www. Jednak według danych statystycznych aktualną wersję WordPress (miesiąc po wydaniu) ma zainstalowanych około 34% stron w sieci. Dlaczego tak się dzieje?:

  • strona nie posiada aktywnego administratora
  • właściciel strony nie płacić za aktualizację,
  • obawa przed zepsuciem strony,
  • uaktualnianie strony www może być pracochłonne i wymagać wiedzy programistycznej i administratorskiej,
  • wymaga testowania strony po aktualizacji.

Firmy, często nie posiadają specjalistów, którzy potrafią dokonać takich aktualizacji. Najlepszą opcją wtedy jest powierzenie takich zmian firmie, która wcześniej wykonywała Twoją stronę lub która specjalizuje się w tego typu usługach. Na pytanie, czy warto? Odpowiadamy Tak, warto. Koszty usunięcia awarii mogą być o wiele większe. Niektórych czynników np. zszarganej opinii klientów nie odbudujesz już tak szybko, nawet wykładając dużą liczbę pieniędzy. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Czy aktualizacja strony www jest kosztowna?

Aktualizacja strony www nie jest i nie powinna być operacją kosztowną. Musisz jednak pamiętać, że aktualizacja jest to proces ciągły. Technologia idzie bardzo szybko do przodu. Twórcy systemów CMS takich jak WordPress, Joomla, Drupal, Moodle, PrestaShop ciągle udoskonalają swoje produkty łatając wykryte luki w bezpieczeństwie i poprawiając użyteczność. Praktycznie w każdej sekundzie dokonywanych jest tysiące ataków na strony w sieci i tylko sukcesywna praca może przynieść oczekiwane rezultaty.

 

Skorzystaj z usług aktualizacji Adevo i odbierz rabat na usługę 10% podając kod 1Rbkl5

Zamawaim z rabatem 10%

Moje początki programowania sięgają 2010r. W trakcie wielu projektów zdobywałem doświadczenie, rozwijając nie tylko umiejętności techniczne, ale także kompetencje miękkie. Programuje głównie w PHP i Python.